Płuczka wiertnicza

Przewierty sterowane nie miałyby tak skutecznego działania, gdyby nie płuczka wiertnicza.

Jest ona wykorzystywana zarówno w procesie wiercenia pilotowego, jak i w czasie rozwiercania, a także w ostatnim etapie, czyli w czasie wciągania rurociągu.

Pełni ona bardzo ważne zadanie: rozmywa i urabia grunt, transportuje urobek, chłodzi głowicę, a także umacnia wykonany odwiert. Dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia tarcia gruntu o powierzchnię rurociągu. Zabezpiecza wciągany rurociąg oraz napędza wgłębne silniki płuczkowe.

Przy przewiertach sterowanych, wykorzystuje się płuczkę betonitową czystą lub modyfikowaną syntetycznymi polimerami. Taką płuczkę wiertniczą przygotowuje się w odpowiedni sposób. Robi się ją w polietylenowych albo stalowych zbiornikach. Są one wyposażone w lej strumieniowy ze zwężką Venturiego i pompy wirowe.

Kiedy płuczka podawana jest do wiertnicy w małych urządzeniach, wykorzystuje się do tego pompy nurnikowe, a w większych urządzeniach stosuje się pompy tłokowe.

Warto wspomnieć o wpływie płuczki na środowisko. Płuczki betonitowe są zupełnie nietoksyczne. Jeśli do przewiertu na terenach pól, łąk i innych niezagospodarowanych terenach, używa się małej ilości płuczki oraz urobku zmieszanego z płuczką, nie jest wymagana separacja płuczki od gruntu. Jeśli jednak wykorzystuje się dużo płuczki na terenach zurbanizowanych, zaleca się zastosowanie specjalnych urządzeń, które odzyskują płuczkę od urobku.